Moneco

MONECO Financial TrainingČASOPIS FOND SHOP
 

Investiční software může výrazně pomoci

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY  22. září 1999 - PŘÍLOHA PENÍZE

Kvalitní počítačové programy lze pořídit
již od několika tisíc

Komplikovanost většiny analýz cenných papírů a obrovské množství sledovaných instrumentů přímo volá po využití počítačů. Základem je ovšem vhodné programové vybavení. Analyzovat tisíce burzovních dat, které každý den trhy produkují, je pochopitelně nad síly každého člověka bez příslušného vybavení. Pokud však na tuto činnost investor rezignuje, stávají se jeho nákupy a prodeje cenných papírů spíše loterií než cílevědomým obchodováním. Jestliže tedy není ochoten spoléhat se na doporučení druhých či svěřit své prostředky některému z fondů, vyplatí se začít uvažovat o využití určitých pomocníků. V tomto směru patří mezi nejoblíbenější i u profesionálních obchodníků speciální programové vybavení.

První oblastí, kde mají počítače nezastupitelnou roli, je technická analýza akcií, tj. usuzování na budoucí hodnotu kursu čistě na základě burzovních údajů (vývoj tržní ceny akcie, objemy obchodů atd.). Přestože zpravidla pořízení takovéhoto softwaru vyžaduje částky často překračující i sto tisíc korun, některé kvalitní programy lze získat za poměrně rozumnou cenu. Například Metastock, jednu z nejrozšířenějších aplikací na technickou analýzu finančních trhů na celém světě, je možné si koupit za 15 tisíc korun. Jeho pomocí lze provádět velmi komfortní rozbory vývoje a trendů trhu akcií, dluhopisů, deviz, indexů, derivátů, komodit a podobně. Velkým kladem je i vysoký počet nejrůznějších grafů v mnoha variacích a celá řada pokročilých numerických a grafických analýz. "Systém umožňuje uživateli precizní rozhodování v situacích nákup/prodej a skutečnou maximalizaci výkonnosti cenných papírů ve spravovaném portfoliu," říká Petr Šimčák z brněnské společnosti Moneco. V současné době je na trhu poslední 32 bitová verze 6.52, která je kompatibilní s operačními systémy Windows 95 a Windows NT.

Pro pokročilejší investory, kteří zkoušejí štěstí na derivátových trzích, je možné doporučit produkt ze známé dílny Mamdouh Barakat Risk Management. Jde o moduly Univopt a Option INXL, které umožňují pokročilé analýzy opcí, simulování složitých opčních pozic, výpočty klíčových ukazatelů portfolia a citlivostí opcí na jednotlivé faktory a podobně. Pro opravdové labužníky jsou rozbory tzv. exotických opcí pomocí simulací Monte Carlo. Ani kvůli tomuto velmi sofistikovanému softwaru nemusí investor sahat příliš hluboko do kapsy. Částka 29 tisíc je ve srovnání s ostatními několikrát dražšími produkty poměrně přijatelná.

Další oblastí, kde mohou počítače prokázat investorovi cenné služby, je správa portfolia a průběžné sledování jeho výkonnosti. I zde je možné si pořídit specializovaný software, avšak pro drobného střadatele může být výhodnější ušetřit mnoho tisíc za podobný produkt využitím služeb, kterou jsou nabízeny na některých webovských stránkách. Jmenovat lze například server amerického listu Wall Street Journal, kde si zájemce může zdarma vytvořit portfolio a pak sledovat jeho výkonnost. Pro několik cenných papírů také obvykle stačí některý z tabulkových kalkulátorů.

Pořizovat si počítačový program pro podporu rozhodování při investování za několik tisíc jistě není pro každého. Při vyšších umísťovaných částkách se však již vyplatí mít svůj názor opřený o některou uznávanou analýzu, neboť tak se může vynaložený náklad brzy vrátit.

MONECO - aktuality

Investiční audit
Nezávislá analýza investičního portfolia

Nové termíny seminářů
Témata nad aktuálním děním na kapitálových trzích.

Placené poradenství
Výhody a nevýhody placeného vs. provizního poradenství.

Časopis FOND SHOP

Jak se povedl MiFID II?
MiFID II se nezadržitelně blíží konečně i k nám. Co všechno se změní pro investiční zprostředkovatele? Odpovědi je třeba hledat hlavně v doprovodných národních změnách a ne v MiFIDu samotném.

Temné“ stránky ETP
ETP, nebo chcete-li ETF, jsou čím dál větším počtem investorů preferována před podílovými fondy. Ačkoliv jsou ETP výborný produkt, mají i ona svá, možná trochu skrytá rizika.

Globální strategická a taktická alokace aktiv
Co je strategická a taktická alokace portfolia a co má společného s diverzifikací?

MONECO Financial Training

Interest Rate Risk in the Banking Book
Termín konání: 19. - 20. 3. 2018

Mergers & Acquisitions and Leveraged Buyouts Modelling Workshop
Termín konání: 19. - 20. 3. 2018

Bracing for Impact of IFRS 9: Impairment Principles, ECL Framework and Requirements
Termín konání: 20. - 21. 3. 2018

 
 

Zpět na finanční poradenství

COPYRIGHT © 2018 MONECO | Podmínky užívání stránek | Ochrana osobních údajů | Reklamační řád | Všeobecné obchodní podmínky | Etický kodex
Mapa stránek | Kontakt